RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Iran – Dhjetëra viktima dhe të zhdukur pas stuhive

iran-–-dhjetera-viktima-dhe-te-zhdukur-pas-stuhive

Numri i të vdekurve është rritur në të paktën 56 brenda 48 orëve nga stuhitë e forta, ndërkohë që ka edhe dhjetëra të zhdukur, njoftoi sot një zëdhënës i Gjysmëhënës së Kuqe.

”Dhjetra persona janë ende të zhdukur në kryeqytetin Teheran dhe katër provinca të tjera”, tha zëdhënësi.

Policia mbylli disa rrugë rurale për shkak se stuhitë sollën edhe rrëshqitje toke në disa provinca.

Ndërsa stuhitë pritet të vazhdojnë në të gjithë vendin të shtunën, autoritetet lokale kanë frikë nga më shumë vdekje.

Që nga e enjtja në shumë pjesë të vendit janë dhënë paralajmërime për mot të keq.

Në operacionet e shpëtimit nga përmbytjet e mëdha, përveç ekipeve të shpëtimit të Gjysmëhënës së Kuqe, kanë ndihmuar edhe vullnetarë.

Qindra familje kanë mbetur pa shtëpi në 48 orët e fundit. /atsh

Related posts

Paralajmërimi i deputetëve “kundërshtues” të VV-së: Po e fillojmë një vit interesant…

admin

OBSH klasifikon si kancerogjen ëmbëltuesin e përdorur gjerësisht nga industria e pijeve dhe ëmbëlsirave

admin

Biden duke vizituar Kievin, njoftoi ndihmë ushtarake shtesë

rezart morina