RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Mbahet iftar i hapur në Royal Albert Hall-in e njohur të Londrës – VIDEO

mbahet-iftar-i-hapur-ne-royal-albert-hall-in-e-njohur-te-londres-–-video

Qindra persona u mblodhën të premten në Royal Albert Hall në Londër si pjesë e një iftari të hapur — një ngjarje komunitare gjatë muajit të shenjtë musliman të Ramazanit.

Rreth 450 njerëz u mblodhën për vaktin e agjërimit të organizuar nga Projekti i Çadrës së Ramazanit, një organizatë bamirëse e vlerësuar me çmime e themeluar në vitin 2013.

Pas këndimit të ezanit, muslimanët e ndërprenë agjërimin e tyre që u pasua nga namazi me xhematë.

Duke folur para vaktit, ambasadori i Turqisë në Britani, Osman Koray Ertas, preku rëndësinë e Ramazanit në forcimin e lidhjeve mes njerëzve.

Ai vuri në dukje tërmetet shkatërruese të 6 shkurtit në Turqi dhe Siri dhe tha se të pranishmit janë në solidaritet me komunitetin turk pas shkatërrimit.

Ertas falënderoi britanikët për donacionet dhe fushatat e mbledhjes së fondeve për viktimat e tërmetit.

Jonathan Wilson, profesor në Universitetin Regent në Londër, vlerësoi ngjarjet e hapura të iftarit dhe tha se grumbullimet janë një mundësi shumë e mirë për të takuar njerëz dhe për të shkëmbyer përvoja.

Nga ana e tij, Dowshan Humzah, Anëtar i Bordit Këshillimor të Projektit të Çadrës së Ramazanit, tha se projektet po i kthejnë të huajt në miq.

Ai vuri në dukje ngjarjet e mëparshme të iftarit dhe falënderoi të gjithë ata që e kanë ndihmuar projektin. “Projekti i çadrës së Ramazanit nuk do të ekzistonte nëse nuk do të ishin vullnetarët”, tha ai.

Organizatorët falënderuan sponsorët, duke përfshirë Presidencën e Turqisë për turqit jashtë vendit dhe komunitetet e afërta (YTB).

Related posts

Mbyllet faqja zyrtare e Policisë në Facebook

rezart morina

Presidentja e KE-së: Prishtina dhe Beogradi duhet të “kapin momentin”

rezart morina

Nigeri, 50 të vdekur nga përmbytjet

admin