RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ishujt Kanarie vazhdojnë të pranojnë numër të madh migrantësh të parregullt nga Afrika e Veriut

ishujt-kanarie-vazhdojne-te-pranojne-numer-te-madh-migrantesh-te-parregullt-nga-afrika-e-veriut

Ishujt Kanarie të Spanjës pritën 550 migrantë të parregullt në 24 orët e fundit, si pjesë e një vëllimi të madh të vazhdueshëm të mbërritjeve nga Afrika e Veriut, transmeton Anadolu.

Katër varka u raportua se i kanë transportuar migrantët në Tenerife dhe Gran Canaria, dy nga destinacionet e njohura të Ishujve Kanarie.

Roja bregdetare spanjolle lëshoi informacione mbi arritjet e migrantëve, duke thënë se varka me 187, 164, 134 dhe 65 migrantë bënë udhëtimin e rrezikshëm nga Afrika e Veriut.

Mësohet se migrantët janë përgjithësisht në gjendje të mirë shëndetësore, megjithëse dy prej tyre kanë kërkuar kujdes mjekësor dhe janë dërguar menjëherë në spital për trajtim.

Rritja e arritjeve të migrantëve të parregullt është pjesë e një trendi më të madh, pasi të dhënat nga Ministria e Brendshme e Spanjës që tregojnë se midis 1 janarit dhe 31 gushtit, 11.459 migrantë të parregullt kanë arritur në Ishujt Kanarie.

Situata u përshkallëzua ndjeshëm në gusht, me një rritje të trefishtë të ardhjeve në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit 2022. Përafërsisht 3.000 migrantë të parregullt dolën drejt ishujve vetëm muajin e kaluar.

Related posts

Arabia Saudite paralajmëron Izraelin për pushtimin e Rafah dhe thërret në takim urgjent KS-OKB-në

rezart morina

Pas Begajt, Osmani takohet me Ramën

rezart morina

Liberalizmi i vizave: BE do të vëzhgojë me kujdes zbatimin nga Kosova

admin