RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Italia nën temeratura përvëluese nga jugu në veri

italia-nen-temeratura-perveluese-nga-jugu-ne-veri

Autoritetet italiane shpallën alarm të nxehtit pasi një valë e nxehtë pritet të prodhojë temperaturat më të nxehta, thanë meteorologët, duke theksuar se qytetet në veri do të preken si dhe jugu do të jetë më i nxehtë.

Temperaturat mund të arrijnë 40 gradë ose më shumë në Bolonja dhe Firence, si dhe në pjesët më jugore, sipas meteorologut Antonio Sanò, bazuar në të dhënat e ofruara nga shërbimi privat i motit ilmeteo.it.

Ministria e Shëndetësisë lëshoi ​​alarmin më të lartë të nxehtësisë për 23 qytete të mëdha, me rajonet e Pulias, Basilicata dhe Kalabria, Sardenja dhe Siçilia më të prekurat.

Në brendësi të ishujve të Sardenjës dhe Sicilisë, temperaturat mund të arrijnë temperaturat maksimale prej 45-46 gradë Celsius. Nivelet e nxehtësisë pritet të rriten edhe në Romë.

Vapa është veçanërisht rraskapitëse për të moshuarit, fëmijët dhe ata që nuk janë mirë. Në Romë janë hapur 28 poste shëndetësore për të siguruar ujë të pijshëm dhe zona freskuese.

Related posts

Të paktën 30.228 të vrarë në Gaza nga forcat izraelite

admin

FSK-ja dhe KFOR-i deminojnë një granatë dore në Mramor, raportuesi dyshon se ka ende mjete të dyshimta

admin

Kryediplomati spanjoll: Trupat spanjolle do të largohen nga Iraku kurdo që dëshiron Bagdadi

admin6