RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Izrael: Rekrutet femra do të ndalohen të shërbejnë si roje burgu

izrael:-rekrutet-femra-do-te-ndalohen-te-sherbejne-si-roje-burgu

Rekrutet femra izraelite do të ndalohen të shërbejnë si roje burgu të sigurisë së lartë pas akuzave për intimitet me një të burgosur palestinez.

Një ushtare femër thuhet se ka pranuar se ka pasur intimitet fizik me një burrë palestinez i cili ishte përfshirë në një sulm vdekjeprurës ndaj civilëve izraelitë.

Identiteti i saj dhe emri i të burgosurit, i cili vuan dënimin me burgim të përjetshëm, mbeten ende të pazbuluar.

Gjykata ka urdhëruar edhe moszbulimin e detajeve të burgut.

Gjatë marrjes në pyetje, ajo ka pohuar se katër gra të tjera kanë pasur marrëdhënie intime në mënyrë të ngjashme me të njëjtin burrë.

Shërbimi i Burgjeve izraelite e transferoi të burgosurin palestinez në një burg të veçuar për t’u marrë në pyetje.

Zyrtarët izraelitë kanë njoftuar largimin e ushtarëve femra nga burgjet e sigurisë së lartë që mbajnë “terroristët” palestinezë deri në mesin e vitit 2025, duke përmendur thirrjet e përsëritura për një veprim të tillë për shkak të skandaleve të mëparshme që përfshinin ushtare femra që shërbenin si roje.

Related posts

Vuçiq: Gjermania po udhëheq fushatë të ashpër për pranimin e Kosovës në Këshill të Evropës

RTI

Putini urdhëron marrjen e termocentralit më të madh bërthamor në Evropë

admin

Paralajmërohet anulimi i disa fluturimeve në Aeroportin e Prishtinës

admin