RTV AHIRETI
Shëndetësi

Ju bëjnë të djersitni, të mbani arome të keqe dhe ju japin të përziera: Ushqimet që duhet të shmangni gjatë verës

ju-bejne-te-djersitni,-te-mbani-arome-te-keqe-dhe-ju-japin-te-perziera:-ushqimet-qe-duhet-te-shmangni-gjate-veres

Ditëve të verës kur temperaturat janë të larta, zgjedhja e ushqimeve që konsumojmë gjatë ditës mund të na ndihmojë të përballojmë më lehtë vapën.

Vera është koha kur na shkon ushqimi i lehtë dhe freskues dhe gjatë motit të nxehtë është mirë të shmangim ushqimet që nuk do të na freskojnë, por bëjnë krejt të kundërtën.

Shumë njerëzve u pëlqen të përdorin erëza, por bëni kujdes të mos e teproni. As në verë dhe as në dimër nuk është mirë të teproni me erëzat, sepse ato rrisin temperaturën e trupit duke qenë se stimulojnë metabolizmin tonë.

Së bashku me erëzat, verës mund të konsumoni edhe mish dhe salca mishi. Salcat e rënda edhe nga ushqimet e detit mund të shkaktojnë djersitje të tepërt dhe probleme me tretjen.

Sidomos gjatë verës këshillohet të shmangni ushqimet e shpejta me yndyrë, të skuqura, të tymosura dhe pikante, sepse freskia mund të jetë e dyshimtë, e cila mund të shkaktojë helmim, por edhe probleme me sistemin tretës.

Related posts

Ushqimet më të mira për mëlçinë

admin

Ja sa shpesh mund të merrni ibuprofen

admin

Sa dëm i shkaktoni trupit kur nuk hani mëngjes?

rezart morina