RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kalın: Lufta Rusi-Ukrainë në ‘ngërç’, por Turqia do të vazhdojë përpjekjet për paqe

kalin:-lufta-rusi-ukraine-ne-‘ngerc’,-por-turqia-do-te-vazhdoje-perpjekjet-per-paqe

Lufta Rusi-Ukrainë është aktualisht në një ngërç dhe Turqia do të vazhdojë përpjekjet e saj për të ndalur luftimet, tha zëdhënësi presidencial İbrahim Kalın, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Kjo luftë është kthyer në një ngërç tani dhe siç e shohim, asnjëra palë nuk është në gjendje të ketë një fitore vendimtare në fushën e betejës, por ne do të vazhdojmë të punojmë për një armëpushim në zonat e betejës”, tha Kalın të premten për CNN International.

Deklaratat e Kalın erdhën një ditë pasi presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan zhvilloi telefonata me homologun e tij rus Vladimir Putin dhe atë ukrainas Volodymyr Zelenskyy.

Putin bëri thirrje të enjten për një armëpushim 36-orësh në Ukrainë për të shënuar Krishtlindjet Ortodokse, hap ky i refuzuar nga Zelenskyy, i cili akuzoi Rusinë se dëshiron ta përdorë këtë si mjet për të ndaluar përparimet e Ukrainës.

Duke shpresuar se armëpushimi mund të çojë në dialog, Kalın tha: “Ne jemi të vendosur të vazhdojmë ta bëjmë këtë thirrje, por nëse flasim realisht, faktet në terren janë të tilla që asnjëra palë duket se nuk është e gatshme të lëshojë armët dhe të vijë në tryezën e bisedimeve në këtë moment. Jemi të shqetësuar se në muajt e ardhshëm do të shohim më shumë përshkallëzim të luftimeve në Ukrainë”.

Duhet të rriten përpjekjet për t’i sjellë palët në tryezën e bisedimeve, shtoi zyrtari turk.

“Së pari duhet të ndalojmë gjakderdhjen… ajo që ne po përpiqemi të krijojmë është një mjedis në të cilin të dy palët mund të bashkohen dhe nëse ka një terren që liderët të bashkohen me të gjitha kushtet e negociatave, natyrisht në tryezë…”, tha ai.

Turqia është vlerësuar ndërkombëtarisht për rolin e saj unik ndërmjetësues midis Ukrainës dhe Rusisë. Përpjekjet e saj çuan në marrëveshjen historike të drithit të Detit të Zi, me të cilën rifilluan eksportet e ushqimit nga portet ukrainase, të cilat ishin ndërprerë që nga fillimi i luftës shkurtin e kaluar.

Presidenti Erdoğan ka theksuar vazhdimisht dëshirën e tij për t’i sjellë së bashku Putinin dhe Zelenskyy-n në Turqi për diskutime zyrtare për t’i dhënë fund konfliktit.

Kalın tha se nëse lufta vazhdon ashtu siç është, viti 2023 do të jetë më i vështirë për botën, veçanërisht në aspektin e energjisë dhe sigurisë ushqimore.

“Ne me të vërtetë duhet të kemi një perspektivë më realiste afatgjatë këtu dhe të bëjmë përpjekjet tona të plota për të krijuar kushte në të cilat të dy palët mund të bashkohen dhe të ndalojnë luftimet”, shtoi ai. /aa

Related posts

Rreth 1.000 xhami u shkatërruan në sulmet izraelite në Rripin e Gazës

admin

Vriten me thikë 10 punëtorë të një ferme në Iran, arrestohet një afgan

admin

Dinari vazhdon të qarkullojë në veri

admin6