RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kanada: Ushqimi, karburanti duhet të lejohen në Gaza për të mbështetur palestinezët

kanada:-ushqimi,-karburanti-duhet-te-lejohen-ne-gaza-per-te-mbeshtetur-palestinezet

Ministrja e Punëve të Jashtme Melanie Joly thotë se është thellësisht e alarmuar nga njoftimi i OKB-së se ndihma e saj për civilët palestinezë rrezikon të përfundojë për shkak të mungesës së karburantit.

“Kjo nuk është e pranueshme,” tha Joly në X. “Civilët duhet të mbrohen dhe ushqimi, karburanti dhe uji i mjaftueshëm duhet të futen në Gaza në mënyrë që puna e tyre për shpëtimin e jetës të mund të vazhdojë.”

Joly bëri thirrje gjithashtu për lirimin e të gjithë robërve të mbajtur në Gaza, duke shtuar se 346 kanadezë kanë lënë enklavën e rrethuar dhe kanë kaluar në Egjipt.

Të hënën, Thomas White, shefi i Gazës për Agjencinë e OKB-së për Ndihmën dhe Punët për Refugjatët Palestinë tha se operacionet humanitare të agjencisë në Gaza do të “ndërpriten” në 48 orët e ardhshme nëse nuk lejohet hyrja e karburantit. /mesazhi

Related posts

OKB-ja përsërit thirrjen e saj që filloi pas tërmeteve për mbështetje për Turqinë

admin

Osmani thotë se Kosova qëndron me krenari me ShBA-të dhe aleatët e saj

rezart morina

Rusia: Do të zhvillojmë bashkëpunimin ushtarak me Afrikën

rezart morina