RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Sulmet në spitalet izraelite “duhet të hetohen si krime lufte”: HRW

sulmet-ne-spitalet-izraelite-“duhet-te-hetohen-si-krime-lufte”:-hrw

Në një raport të ri, Human Rights Watch thotë se “sulmet e paligjshme të ushtrisë izraelite ndaj objekteve mjekësore, personelit dhe transportit po shkatërrojnë më tej sistemin e kujdesit shëndetësor të Gazës dhe duhet të hetohen si krime lufte”.

Organizata i kërkoi Komisionit të Pavarur Ndërkombëtar të Hetimit mbi Territorin e Pushtuar Palestinez dhe Gjykatës Ndërkombëtare Penale të hetojnë.

“Pavarësisht pretendimeve të ushtrisë izraelite më 5 nëntor 2023, për ‘përdorimin cinik të spitaleve nga Hamasi’, asnjë provë e paraqitur nuk do të justifikonte privimin e spitaleve dhe ambulancave nga statusi i tyre i mbrojtur sipas ligjit ndërkombëtar humanitar,” tha ai.

Human Rights Watch hetoi sulmet në ose pranë Spitalit Indonezian, Spitalit al-Ahli, Qendrës Ndërkombëtare të Kujdesit të Syve, Spitalit të Miqësisë Turko-Palestineze dhe Spitalit al-Quds midis 7 tetorit dhe 7 nëntorit. /mesazhi

Related posts

Drafti i Asociacionit, Rama: Nëse Kosova do ta pranonte propozimin tim, do kishte rezultat më të mirë

rezart morina

Finlanda shtrëngon rregullat e vizave për turistët rusë

admin

Zgjedhjet në Turqi, ministri i Brendshëm: Biden po përgatit grusht shteti! – VIDEO

admin