RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Katari dënon masakrën e tmerrshme të Izraelit kundër njerëzve që prisnin ndihma në Gaza

katari-denon-masakren-e-tmerrshme-te-izraelit-kunder-njerezve-qe-prisnin-ndihma-ne-gaza

Ministria e Punëve të Jashtme të Katarit i ka bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të mbrojë palestinezët pasi forcat izraelite hapën zjarr ndaj njerëzve që kërkonin ndihmë humanitare në Gazën veriore, duke vrarë dhjetëra.

“Katari dënon në termat më të ashpër masakrën e urryer të kryer nga pushtimi izraelit, kundër civilëve të pambrojtur që prisnin të mbërrinte ndihma humanitare në Gaza, duke rezultuar në vdekjen dhe plagosjen e dhjetëra njerëzve”, tha ministria.

Ministria e Punëve të Jashtme thekson se vazhdimi i krimeve brutale të okupimit, si pjesë e luftës së tij brutale në Rripin e Gazës, dëshmon ditë pas dite nevojën urgjente për veprim urgjent ndërkombëtar për t’i dhënë fund menjëherë këtij agresioni të paprecedentë në historinë e fundit.

Related posts

Analiza e REL: Çfarë duhet të bëjnë Ukraina dhe Moldavia që të bëhen anëtare të BE-së?

admin

Vazhdon pakënaqësia ndaj bankave në Liban – VIDEO

rezart morina

Irak: Sadr thirrje gjyqësorit të shpërndajë parlamentin deri në javën e ardhshme

admin