RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Katër fruta të mbushura me kalium që mund të mbrojnë kyçet

​kater-fruta-te-mbushura-me-kalium-qe-mund-te-mbrojne-kycet

Artriti mund të jetë një gjendje e pakëndshme dhe e dhimbshme për të jetuar. Llojet e ndryshme të gjendjes mund të shkaktojnë që nyjat tuaja të ndjehen të fryra, të ndjeshme, të ngurtësuara ose të përflakura, ose të çojnë në dobësi dhe humbje të muskujve. Megjithëse nuk ka shërim, mendohet se dieta mund të luajë një rol në menaxhimin e simptomave.

Sipas një eksperte, doktoreshë Clare Morrison nga MedExpress, ushqimet e pasura me kalium mund të jenë çelësi për trajtimin e artritit. Ajo shpjegoi: “Kaliumi dietik ndihmon në balancimin e natriumit të tepërt nga kripa, duke reduktuar mbajtjen e lëngjeve dhe duke ndihmuar përdorimin e duhur të kalciumit në kocka dhe nyje”.

Kjo u mbështet nga një studim i publikuar në The Journal of Pain, i cili vendosi një lidhje midis niveleve të ulëta të kaliumit dhe artritit reumatoid. “Pacientët me artrit reumatoid (RA) janë përshkruar se kanë përqendrime të konsiderueshme të ulëta të kaliumit në serum sesa në subjektet e shëndetshme. Suplementet e kaliumit dukej se ulnin intensitetin e dhimbjes”, thotë studimi.

Gjithashtu është e mundur të blini suplemente kaliumi, Dr. Morrison rekomandoi në mënyrë specifike katër fruta për të shtuar në dietën tuaj që mund të ndihmojnë në rritjen e niveleve të kaliumit. “Burime të mira përfshijnë bananet, pjeprin, portokallet dhe kajsitë”, tha ajo.

100 gram banane përmban 358 mg kalium, ndërsa e njëjta sasi e pjeprit ka 267 mg. 100 gram portokall ka 181 mg kalium dhe kajsia ka 259 mg. Megjithatë, kajsia e thatë është më e pasur me kalium me 100 g që përmban 1,162 mg.

Pothuajse nëntë milionë njerëz në Mbretërinë e Bashkuar vuajnë nga osteoartriti – duke e bërë atë formën më të zakonshme të gjendjes. Prek kryesisht nyjat e duarve, gjunjëve, shpinës dhe ijëve. Artriti reumatoid është i dyti më i zakonshëm dhe shfaqet kur sistemi imunitar i trupit synon nyjat e prekura, duke shkaktuar dhimbje dhe ënjtje.

Fillimisht komprometon shtresën e lëmuar të kërcit të kyçit, duke e bërë lëvizjen më të vështirë dhe duke çuar në dhimbje dhe ngurtësi.

Related posts

Shenjat që ju jep trupi kur vuani nga stresi

rezart morina

Këto janë ushqimet që largojnë yndyrën në gjak

admin

A është uji me gaz i dëmshëm apo i shëndetshëm për sistemin tretës?

admin