RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Partia në pushtet fiton zgjedhjet parlamentare në Letoni

partia-ne-pushtet-fiton-zgjedhjet-parlamentare-ne-letoni

Partia qeverisëse liberal-konservatore Uniteti i Ri (JV) e kryeministrit të Letonisë, Krisjanis Karins ka dalë në krye të zgjedhjeve parlamentare.

“Partia doli fituese me 18,9% të votave”, sipas të dhënave të komisionit zgjedhor në Rigë pas numërimit në pothuajse 95% të të gjitha qendrave të votimit.

(JV), si shumë parti kristiandemokrate evropiane, republikanët e Francës, “Forza Italia” e Italisë dhe Partia Popullore Austriake, i përket grupit të Partisë Popullore Evropiane (EPP) në Parlamentin Evropian.

Zgjedhjet e së shtunës u lanë në hije nga lufta e Rusisë në Ukrainë dhe shqetësimet për rritjen e kostove të energjisë.

Aleanca opozitare e Fermerëve dhe të Gjelbërve doli e dyta me 12,8%, përpara aleancës zgjedhore të sapoformuar “Lista e Bashkuar” me 11%.

Nga tre partnerët e koalicionit të Karins, vetëm Aleanca Kombëtare nacional-konservatore raportohet të ketë arritur të hyjë në parlament, me 9,3% të votave. /atsh

Related posts

Minneapolis bëhet qyteti i parë i madh në SHBA që lejon të 5 thirrjet e ezanit në ditë – VIDEO

rezart morina

Andrew Tate e humb apelin kundër paraburgimit të dytë prej 30 ditësh

rezart morina

Anija “Butrinti”, pjesë e operacionit për shpëtimin e 55 emigrantëve nga një gomone në vështirësi

rezart morina