RTV AHIRETI
Shëndetësi

Problemet shëndetësore që mund të tregojnë duart e ftohta

problemet-shendetesore-qe-mund-te-tregojne-duart-e-ftohta

Kur temperatura e ajrit është e ulët, është normale që duart tona të jenë të ftohta. Megjithatë, nëse duart tona janë vazhdimisht të akullta dhe nuk i ngrohim dot në asnjë mënyrë, problem mund të jetë qarkullimi i dobët i gjakut, por edhe shumë sëmundje të tjera të rënda.

Ndryshimi i ngjyrës së lëkurës së duarve dhe mpirja janë një sinjal i detyrueshëm për një kontroll te një mjek.

Mund të ketë shumë arsye. Mjekët rekomandojnë që, para së gjithash, të hiqni dorë nga shprehitë e këqija, siç është pirja e duhanit.

Filloni të merreni me sport dhe dëgjoni rekomandimet e mjekut.

Monitoroni rregullisht presionin e gjakut dhe nivelet e kolesterinës, këshillojnë ekspertët, dhe këto janë problemet më të zakonshme shëndetësore të treguara nga duart e ftohta:

Anemia

Nëse ndiheni të dobët, të lodhur, keni dhimbje koke dhe duart tuaja janë kronike të ftohta, mund të keni mungesë hekuri në gjak.

Gjëndër tiroide

Hipotiroidizmi, ose funksioni i ngadalësuar i tiroides, çon në një ngadalësim të metabolizmit, i cili rezulton në ekstremitete të ftohta ose një ndjenjë të ftohtësisë.

Diabeti

Fërkimi në pëllëmbët dhe shputat e këmbëve dhe i ftohti mund të jenë shenjat e para të diabetit. Diabeti lë pasoja në qarkullimin e gjakut, si dhe në sistemin nervor dhe për këtë arsye shoqërohet me këto dukuri.

Stresi

Kur jemi nën stres, rritet adrenalina që prodhohet në gjëndrat mbiveshkore, ngushton enët e gjakut, kështu qarkullimi është më i dobët, dhe krahët dhe këmbët janë më të ftohta.

Lupusi

Një tjetër sëmundje autoimune mund të jetë shkaku i duarve të ftohta, dhe ai është lupusi eritematoz sistemik, i cili shkakton inflamacion të kyçeve, tendinëve dhe indeve dhe organeve të tjera.

Related posts

Shkencëtarët kanë studiuar dëmin e lodrave të fëmijëve të cilat i përdorin kur lahen dhe kanë mbetur të befasuar

admin6

Si t’i dalloni shenjat e plakjes, çfarë po ju lajmëron trupi?

admin

Disa nga faktorët që ju prishin smaltin e dhëmbëve

rezart morina