RTV AHIRETI
Shëndetësi

Keni një dhimbje të çuditshme në nofull kur zgjoheni në mëngjes, ja çfarë thonë studiuesit

keni-nje-dhimbje-te-cuditshme-ne-nofull-kur-zgjoheni-ne-mengjes,-ja-cfare-thone-studiuesit

Një nga shkaqet më të mundshme të dhimbjes së nofullës në mëngjes është bruksizmi. Ky është termi mjekësor për kërcitjen e dhëmbëve. Mund të jeni duke kërcitur dhëmbët ose duke shtrënguar nofullën në gjumë pa e kuptuar. Zgavrat e dhëmbëve zakonisht zhvillohen së pari në shtresat e jashtme të një dhëmbi.

Nëse nuk trajtohet, prishja e dhëmbëve mund të përhapet në shtresat e brendshme të një dhëmbi dhe deri në rrënjë dhe kockën përreth. Rezultati është dhimbja e nofullës, ndër simptomat e tjera. Shkak mund të jetë edhe periodontiti, sëmundja e mishrave të dhëmbëve. Zakonisht fillon si inflamacion i mishrave të dhëmbëve nga grumbullimi i baktereve, si dhe grumbullimi i pllakave në dhëmbë. Nëse nuk trajtohet, mund të pushtojë kockat dhe indet e tjera dhe të shkaktojë dhimbje të konsiderueshme.

Kemi disa sinuse pranë rrënjëve të dhëmbëve të sipërm dhe kockës së nofullës dhe kur këto sinuse mbushen me lëng, ose bllokohen, mund të krijojë presion mbi dhëmbët dhe kockën e nofullës. Infeksionet e sinusit mund të shkaktojnë dhimbje të nofullës.

Nëse zgjoheni shpesh me qafë të ngurtësuar, me siguri po flini në një pozicion të pakëndshëm gjumi, gjë që mund të shkaktojë dhimbje mjaft të bezdisshme. Nëse flini me fytyrë, ose anash, mund të jeni duke e shtyrë p dashje nofullën tuaj nga pozicioni i saj natyror. Rezultati është dhimbje e nofullës në mëngjes.

Çrregullimet temporomandibulare (çrregullimet e TMJ) nga ana tjetër mund të prekin dy nyjet temporomandibulare, të cilat lidhin nofullën e poshtme me kafkën. Një çrregullim i tillë mund të shkaktojë dhimbje në nofull, fytyrë dhe qafë, si dhe ngurtësi në nofull. Madje mund të kufizojë aftësinë tuaj për të lëvizur nofullën ose për të shtrembëruar dhëmbët.

Related posts

“Superushqimi”, avokado redukton sëmundjet e zemrës dhe problemet me peshën

admin

Kujdes! Shenja e parë e këtij kanceri mund të shfaqet në urinë, tregohuni të vëmendshëm

admin

Lajini mollët me ujë të nxehtë dhe do të kuptoni diçka shumë të rëndësishme për to

admin