RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kenia: Ndryshimet klimatike po i vrasin elefantët

kenia:-ndryshimet-klimatike-po-i-vrasin-elefantet

Ministria e Jetës së Egër dhe Turizmit në Kenia thotë se ndryshimi i klimës tani është një kërcënim më i madh për ruajtjen e elefantëve sesa gjuetia pa leje.

Vitin e kaluar, vendi ka regjistruar 179 vdekje elefantësh për shkak të thatësirës së vazhdueshme që ka prekur Bririn e Afrikës, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Pas sezoneve të njëpasnjëshme të shirave të dobët, lumenjtë janë tharë dhe kullotat janë tkurrur në rezervat e gjahut.

Related posts

Kurti: GJND i dha vulë asaj që e dinin gjithë kohën mbështetësit e drejtësisë

rezart morina

Siri, të prekurit nga sulmet me armë kimike kërkojnë drejtësi për viktimat

rezart morina

Për një vit çmimet e konsumit u rritën për 7.6 për qind

rezart morina