RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kërkohet hetim për sulmin vdekjeprurës izraelit në spitalin e Gazës – VIDEO

kerkohet-hetim-per-sulmin-vdekjeprures-izraelit-ne-spitalin-e-gazes-–-video

Ministri palestinez i Shëndetësisë Mai al-Kaila ka bërë thirrje për një “hetim urgjent” pasi forcat izraelite u akuzuan për shtypjen e palestinezëve, duke përfshirë pacientë të plagosur, duke përdorur buldozerë në oborrin e spitalit Kamal Adwan në veri të Gazës.

Të shtunën, mjekët dhe dëshmitarët e tjerë thanë se forcat izraelite shkatërruan tendat që strehonin palestinezët e zhvendosur pranë spitalit dhe i shtypën për vdekje. Dëshmitarët i thanë Al Jazeeras se civilët ishin shënjestruar qëllimisht.

“Njerëzit u varrosën të gjallë duke përdorur buldozerë. Kush mund ta bënte këtë? Të gjithë ata që e kanë kryer këtë krim duhet të sillen para drejtësisë dhe të dërgohen në gjykatën penale ndërkombëtare”, tha një dëshmitar. /mesazhi

Related posts

Policia me aksion për parandalimin e kërkimit të lëmoshës në Ferizaj

admin

Kurti: Zgjedhjet e parakohshme e zhdukin opozitën

rezart morina

OKB: 50,000 fëmijë të Ga’zës kërkojnë trajtim ur’gjent për kequshqyerjen

rezart morina