RTV AHIRETI
Shëndetësi

Këto janë karbohidratet që nuk duhet të mungojnë në dietën tuaj

keto-jane-karbohidratet-qe-nuk-duhet-te-mungojne-ne-dieten-tuaj

Karbohidratet janë pjesë themelore e një diete të shëndetshme, por duhet t’i konsumoni në mënyrën e duhur, pa ekzagjeruar dhe zgjedhur ato të duhurat.

Fruta. Konsumimi i frutave të plota të pasura me fibra shoqërohet me menaxhimin afatgjatë të peshës dhe mbrojtjen kundër një sërë sëmundjesh kronike dhe gjendjesh shëndetësore.

Perimet. Sasia e karbohidrateve në një servirje perimesh ndryshon. Sa me e bollshme të jetë sasia e tyre dhe kombinimi që ne bëjmë aq më të shëndetshme janë ato për organizmin tonë.

Oriz kafe. Është një drithëra me drithëra të plota pa gluten, e pasur me antioksidantë. Krahasuar me orizin e bardhë, është treguar se ndihmon në parandalimin e shtimit në peshë.

Mielli. Një tjetër anëtar pa gluten i gjithë familjes së drithërave, mileti është i pasur me lëndë ushqyese dhe antioksidantë. Ajo gjithashtu mund të rrisë nivelet e energjisë dhe të mbështesë muskujt. Përveçse ka shumë fibra, mileti siguron edhe proteina dhe minerale, duke përfshirë fosforin, potassiumin, magnezin, kalciumin, zinkun dhe hekurin.

Oats. Përveçse janë një kokërr e tërë e pasur me lëndë ushqyese, pa gluten është treguar se përmban komponime që mbështesin në mënyrë unike funksionin imunitar. Këto përfshijnë një lloj fibrash të quajtura beta-glukanë, minerale (bakër, hekur, selenium dhe zink), antioksidantë polifenolik dhe një lloj proteine të quajtur glutamine.

Patatet. Patatet janë burime të rëndësishme të disa lëndëve ushqyese, duke përfshirë fibra, magnez, vitaminë C, vitaminë B6, acid folik, hekur dhe thiamine. Ato gjithashtu përmbajnë më shumë antioksidantë. Ndër frutat dhe perimet, patatet kanë përmbajtjen e tretë më të lartë fenolike totale (një lloj antioksiduesi) pas portokalleve dhe mollëve.

Related posts

Këto janë arsyet e zakonshme të ënjtjes së gishtërinjve

admin

Vaji i peshkut është vaj me burim nga peshqit yndyrorë si sardelet, açugeja dhe skumbri. Vaji zakonisht gjendet në formë kapsule ose të lëngshme. Vaji i peshkut është lidhur me disa përfitime shëndetësore: -Ndihmon në uljen e inflamacionit -Mund të ndihmojë në ngadalësimin e dobësimit së muskujve për të moshuarit -Përmirësime në shëndetin mendor -Ulë presionin e gjakut -Ndihmon në mbrojtjen e shëndetit të syve Nëse hani peshk të yndyrshëm si salmoni, skumbri ose sardelet disa herë në javë, mund të mos keni nevojë fare për një suplement të vajit të peshkut, veçanërisht nëse hani 8 ons të rekomanduara ushqim deti në javë. Vaji i peshkut ka disa përfitime, por është një shtesë diete me efekte dhe ndërveprime të mundshme negative. Përpara se të merrni vaj peshku, rekomantohet të bisedoni me personat përkatës.

admin

Ne ua japim rregullisht fëmijëve, por këto pije mund të shkaktojnë atak në zemër

admin