RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kina e gatshme për të ndërmjetësuar bisedimet e paqes Izrael-Palestinë

kina-e-gatshme-per-te-ndermjetesuar-bisedimet-e-paqes-izrael-palestine

Ministri i Jashtëm kinez, Qin Gang u tha homologëve izraelitë dhe palestinezë, Eli Cohen dhe Riyad Al-Maliki se vendi i tij ishte i gatshëm të ndihmonte në ndërmjetësimin e bisedimeve të paqes.

Sipas agjencisë shtetërore “Xinhua”, Qin inkurajoi palët, përmes bisedave telefonike të veçanta, të ndërmarrin hapa për të rifilluar bisedimet e paqes.

Në të dyja telefonatat, ministri theksoi nxitjen e Kinës për bisedime të paqes bazuar në zbatimin e një “zgjidhjeje me dy shtete”.

Kina filloi një ofensivë diplomatike të fundit, duke ndërmjetësuar rivendosjen e lidhjeve midis Iranit dhe Arabisë Saudite në muajin mars.

Related posts

Princi saudit: Vendet e Gjirit dhe Kina do të adresojnë së bashku sfidën energjetike

admin

Bideni mirëpret vendimin e GJNP-së për të lëshuar urdhëarrest për Putinin

admin

Filloi shpërndarja e 2400 pakove ushqimore në prag të muajit Ramazan

admin