RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kina urdhëron mbylljen e fabrikave për shkak të të nxehtit – VIDEO

kina-urdheron-mbylljen-e-fabrikave-per-shkak-te-te-nxehtit-–-video

Provinca Sichuan e Kinës ka urdhëruar mbylljen e të gjitha fabrikave për gjashtë ditë për të lehtësuar mungesën e energjisë elektrike në rajon pasi vala e të nxehtit po përshkon vendin, raportoi të martën CNN.

Sichuani është vendndodhja kryesore e prodhimit për industritë e gjysmëpërçuesve dhe paneleve diellore dhe racionimi i energjisë do të godasë fabrikat që i përkasin disa prej kompanive më të mëdha elektronike në botë, duke përfshirë furnizuesin e Apple (AAPL) Foxconn dhe Intel.

Kina po përballet me valën më të fortë të të nxehtit në gjashtë dekada me temperatura që shkojnë në 40 gradë celsius në dhjetëra qytete. I nxehti ekstrem ka shkaktuar një ngritje të kërkesave për kondicioner në zyra dhe shtëpi, duke vënë presion në rrjetin e energjisë. Thatësira po ashtu ka shteruar nivelet e ujërave në lumenj, duke reduktuar sasinë e prodhimit të energjisë në hidrocentrale.

Sichuani, një nga provincat më të mëdha të Kinës me 84 milionë njerëz, u tha 19 nga 21 qytetet e saj në rajon të suspendojnë prodhimin në fabrika nga e hëna deri të shtunën.

Vendimi u mor për të siguruar se ka mjaftueshëm energji për përdorim shtëpiak. /koha

Related posts

Gaz lotsjellës dhe të shtëna në Zveçan

rezart morina

Protesta në mbarë Francën kundër reformës së pensioneve – VIDEO

admin

Kurti: Po japim kontribut që ta zbusim hendekun mes kërkesës dhe nevojës në biznese

rezart morina