RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kina vazhdon manovrat ushtarake pranë Tajvanit për të tretën ditë radhazi

kina-vazhdon-manovrat-ushtarake-prane-tajvanit-per-te-treten-dite-radhazi

Kina vazhdoi manovrat e saj ushtarake në shkallë të gjerë pranë Tajvanit për të tretën ditë radhazi, në hakmarrje për takimin e presidentit të Tajvanit Tsai Ing-wen me kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së Kevin McCarthy javën e kaluar.

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha në një deklaratë në mëngjes se ”ushtria tajvaneze po monitoronte nga afër situatën dhe kishte reaguar me qetësi”.

Sot ministria regjistroi 59 avionë luftarakë dhe 11 anije ushtarake kineze brenda katër orëve.

Nga këto, 39 avionë kishin kaluar vijën e mesme të ngushticës së Tajvanit dhe hynë në Zonën e Identifikimit të Mbrojtjes Ajrore të Tajvanit Jugperëndimor, një zonë tampon midis shtetit ishull dhe Kinës.

Pasi Tsai u kthye nga Kalifornia në Taipei të premten vonë në mbrëmje, menjëherë pas takimit të parë të udhëheqësit kombëtar të Tajvanit dhe Kryetarit të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së në tokën amerikane, Kina nisi stërvitjet ushtarake tre-ditore të shtunën.

Ato përfshinin simulimin e disa sulmeve me saktësi mbi “objektivat kryesore në ishullin e Tajvanit dhe zonat detare përreth”. /atsh

Related posts

Turqia paralajmëron marrëveshje mes Ukrainës e Rusisë për eksportin

admin

Çetnikët e Bosnjës, të papenguar në mediat sociale

admin

Mali i Zi në vitin 2022, nën hijën e Kishës Ortodokse Serbe

admin