RTV AHIRETI
Kuzhinë

Kinoa me kungullesha dhe patëllxhan

kinoa-me-kungullesha-dhe-patellxhan

Një pjatë e shijshme dhe e shëndetshme me kinoa (quinoa), mbretëreshën e të gjitha drithërave

Përbërësit e nevojshëm:

– 1 patëllxhan,
– 1 kungulleshë,
– 2 domate të vogla,
– 3 qepë të reja,
– 2 speca të kuq,
– 1 filxhan kinoa,
– 1 filxhan majdanoz,
– hudhra pluhur,
– borzilok,
– kripë,
– vaj.

Mënyra e përgatitjes:

Patëllxhanin dhe kungulleshat qëroni dhe pritni në kube. Specat dhe qepën grijeni imët dhe fërgoni në vaj të nxehur.

Shtoni patëllxhanin dhe kungulleshat. Kur të fërgohen, qitni 2 -3 filxhanë ujë. Kur uji të vlojë, shtoni hudhrën pluhur dhe kripën.

Kur perimet të zbuten, shtoni kinoan e pastruar.

Domaten kullojeni dhe shtojeni në të. Lëreni që edhe pak të zihen, disa minuta.

Ju bëftë mirë, – transmeton Telegrafi.

The post Kinoa me kungullesha dhe patëllxhan appeared first on Telegrafi.

Related posts

Rizoto e shpejtë me ton: Një pjatë e shkëlqyer dhe e shpejtë

admin6

Receta e vjetër për Rahat-llokume: Gatuhen për 15 minuta!

admin6

Receta për iftar: Qofte me salcë në furrë

admin