RTV AHIRETI
Kuzhinë

Tortë me dredhëza dhe kremin më të bukur me çokollatë

torte-me-dredheza-dhe-kremin-me-te-bukur-me-cokollate

Një ëmbëlsirë që nuk harrohet!

Përbërësit:

300 g biskota
200 ml qumësht
1 lugë çaji ekstrakt rum

Për mbushjen:

4 vezë
200 g sheqer
100 g miell
1 litër qumësht
50 g gjalpë
200 g çokollatë
300 gr dredhëza

Për dekorim:

50 g çokollatë
▪ 4 dredhëza

Përgatitja:

Biskotat i radhisni në kallëp, më pas i lyeni me qumështin që keni përzier me rum. Rrihni vezët bashkë me sheqerin, miellin dhe qumështin (200 ml). Qumështin e mbetur (800 ml) vlojeni dhe më pas shtoni tretjen e vezëve. Ziejeni derisa të trashet, duke e përzier vazhdimisht.

Shtoni gjalpin dhe përzieni derisa të shkrihet, pastaj çokollatën. Përziejini përsëri derisa të shkrihet. Ndani mbushjen në katër pjesë. Hidhni një pjesë të mbushjes mbi biskotat. Lyejeni me qumësht dhe më pas hidhni pjesën tjetër të mbushjes. Vendosni sërish biskotat dhe lyejini me qumësht, pastaj pjesën e tretë të mbushjes.

Radhisni dredhëzat e plota dhe derdhni pjesën tjetër të mbushjes.

Lëreni në frigorifer për 2 orë. E zbukurojmë me çokollatë të grirë dhe dredhëza të copëtuara.

Shijojeni, – transmeton Telegrafi.

The post Tortë me dredhëza dhe kremin më të bukur me çokollatë appeared first on Telegrafi.

Related posts

Kjo është receta më e mirë për të bërë mish me lakër – shije perfekte për dimër

admin

Vlerat e jashtëzakonshme të kungullit dhe përfitimet e tij

admin

Çfarë duhet t’i shtoni lakrës turshi? Një bimë parandalon prishjen dhe përmirëson shijen

rezart morina