RTV AHIRETI
Shëndetësi

Kjo mënyrë e konsumimit të rrushit të thatë ju ndihmon për shëndetin e zemrës

kjo-menyre-e-konsumimit-te-rrushit-te-thate-ju-ndihmon-per-shendetin-e-zemres

Mjekët shpeshherë rekomandojnë konsumin e rrushit të thatë në mëngjes si një mënyrë e mirë për të mbajtur në formë shëndetin e zemrës, eliminimin e kolesterolit, për të parandaluar kapsllëkun si dhe për të të ulur nivelin e triglicerideve.

Rrushi i thatë është burim natyror i vitaminave dhe mineraleve, por këto përfitime mund të jenë më të larta në qoftë se konsumoni ujin në të cilin i keni lënë të qëndrojnë për disa orë. Kjo pasi përmbajtja e sheqerit reduktohet duke e kthyer këtë produkt në një ilaç të shkëlqyer mjekësor.

Përgatitja: Vendosni një gjysmë filxhani rrush të thatë në ujë të nxehtë në mëngjes dhe e lini të ftohet gradualisht në temperaturën e dhomës. E lini 24 orë, deri mëngjesin tjetër.

Të nesërmen në mëngjes pini lëngun dhe hani rrushin me stomak bosh.

Ndiqni këtë regjim për të paktën katër ditë.

(Këshillohet që rrushi i thatë të jetë ngjyrë kafe e errët.)/ Prevention

Related posts

E mbani teshtimën? Gabimi më i madh që bëni, zbuloni çfarë rreziqesh ka për shëndetin tuaj

rezart morina

Pse na skuqet dhe nxehet veshi papritur nganjëherë?

rezart morina

Nëse ju dhembin kockat kur prishet koha, trupi juaj po ju paralajmëron se vuani nga kjo sëmundje

admin