RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Knaus: Gjermania e Franca po përgatiten ta bllokojnë anëtarësimin e Kosovës në KiE

knaus:-gjermania-e-franca-po-pergatiten-ta-bllokojne-anetaresimin-e-kosoves-ne-kie

Gerald Knaus, kryetar i Iniciativës Evropiane për Stabilitet (ESI), ka thënë se disa shtete po përpiqen ta bllokojnë votimin për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës, që pritet të bëhet në maj.

Kryetari i Iniciativës Evropiane për Stabilitet (ESI), Gerald Knaus, ka deklaruar se Gjermania dhe Franca janë duke u përpjekur të bllokojnë votimin për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës.

Knaus tha se këto dy shtete po e injorojnë rekomandimin e Asamblesë Parlamentare në muajin prill.

“Megjithatë, në këtë moment disa qeveri anëtare të Këshillit të Evropës, përfshirë Gjermaninë dhe Francën, po përgatiten të bllokojnë votimin për pranimin e Kosovës në maj, duke injoruar rekomandimin e fortë të Asamblesë së saj parlamentare në prill”, ka shkruar ai në platformën X.

Sipas tij, kjo është pasojë e fushatës së presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, i cili ka kërkuar nga presidenti i Francës, Emmanuel Macron që ta pengojë votimin.

“Në përvjetorin e 75-të, Këshilli i Evropës është i ndarë në një çështje kyçe: a kanë vlerë vlerësimet ligjore dhe votat në Asamblenë Parlamentare? A është anëtarësimi për merita apo thjesht vetëm politik?” ka shkruar tutje.

Ndërkohë, Kosovës për t’u anëtarësuar në KiE iu është përmendur kushti i Asociacionit.

Related posts

Serbia nën ujë/ Gjendje e jashtëzakonshme në 26 qytete për shkak të reshjeve të dendura

admin

“Europa duhet të jetë gati për luftë nëse dëshiron paqe”- Një ditë pas deklaratës së fortë, Macron takohet me Scholz dhe Tusk për të biseduar për Ukrainën

admin

Snajperët izraelitë vrasin shtatë palestinezë në spitalin Nasser në Gaza

admin6