RTV AHIRETI
Shëndetësi

Kombinimi i perimeve me fruta, ja cilat janë disa nga lëngjet e shëndetshme që i japin trupit proteina dhe vitamina

kombinimi-i-perimeve-me-fruta,-ja-cilat-jane-disa-nga-lengjet-e-shendetshme-qe-i-japin-trupit-proteina-dhe-vitamina

Lëngjet më të shëndetshme janë ato që kombinojnë perimet dhe frutat. Në këtë mënyrë ofrohet një ekuilibër shumë i nevojshëm mes fibrës, proteinave, vitaminave dhe sheqerit që gjendet tek frutat. Këto lëngje përmbajnë pak sheqer dhe janë ideale për shëndetin.

Lëngjet me bazë perimesh dhe frutash ndryshojnë nga lëngjet e shtrydhura.

Këto lëngje përgatiten duke kombinuar fruta dhe perime, duke i përzier deri sa të bëhen pelte, duke i holluar me ujë ose qumësht dhe servirur me akull nëse dëshironi.

Më poshtë do të gjeni disa receta të shëndetshme për një lëng të pasur në vlera.

Hidhini të gjithë përbërësit në mikser dhe përziejini për një minutë. Shtoni ujë deri sa lëngu të arrijë trashësinë e duhur.

Përziejini të gjithë përbërësit në një mikser për rreth një minutë. Shtoni ujë deri sa lëngu të arrijë trashësinë e duhur.

Mjaftojnë tre përbërës dhe do të konsumoni një mëngjes të plotë në vlera dhe ushqyes.

Hidhini të gjithë përbërësit në mikser dhe përziejini për një minutë. Shtoni ujë deri sa lëngu të arrijë trashësinë e duhur.

Përziejini të gjithë përbërësit në një mikser për rreth një minutë. Shtoni ujë deri sa lëngu të arrijë trashësinë e duhur. Lëngu i mollës dhe bananja e maskojnë shumë mirë erën e fortë të perimeve.

Related posts

Ndikimi i lëngut të panxharit në uljen e tensionit të lartë

admin6

Disa prej ushqimeve që mund të ndikojnë që të mos keni probleme me zemër

admin6

Tre erëza që mund të përdorni kundër presionit të lartë të gjakut

admin