RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Komisioni Evropian: BE-ja është partneri më i rëndësishëm politik dhe ekonomik i Serbisë

komisioni-evropian:-be-ja-eshte-partneri-me-i-rendesishem-politik-dhe-ekonomik-i-serbise

Komisioneri i Bashkimit Evropian përgjegjës për zgjerimin, Oliver Varhelyi, tha se BE-ja është partneri më i rëndësishëm politik dhe ekonomik i Serbisë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në prezantimin e Raportit të Zgjerimit 2022 të Komisionit në Parlamentin Evropian, Varhelyi deklaroi se Serbia ka bërë përparim në luftën kundër korrupsionit, por se duhet të vazhdojë punën e saj në fushat e lirisë së shprehjes dhe ndalimit të dhunës ndaj gazetarëve, duke shtuar: “BE-ja është partneri më i rëndësishëm politik dhe ekonomik i Serbisë”.

“Ne duam të ndihmojmë Serbinë të kapërcejë sfidat e saj, duke përfshirë sigurinë energjetike. Në të njëjtën kohë, ne duhet t’i besojmë Serbisë si një partner dhe aleat i sinqertë evropian për të na përkrahur. Në situatën aktuale gjeopolitike, është e qartë se Serbia duhet të shtojë përpjekjet e saj për t’u përshtatur me politikën e jashtme evropiane, duke përfshirë deklaratat dhe sanksionet e duhura kundër Rusisë”.

Nuk ka përparim në dialogun Beograd-Prishtinë

Varhelyi deklaroi se pas sulmeve të Rusisë ndaj Ukrainës, Serbia mban marrëdhënie të ngushta me Rusinë dhe se disa deklarata dhe veprime të zyrtarëve të lartë kundërshtojnë drejtpërdrejt shtetet e BE-së në politikën e jashtme.

Ndërsa raporti i Komisionit të BE-së theksoi se nuk është bërë përparim në dialogun midis Serbisë dhe Kosovës vitin e kaluar, ai i bëri thirrje Beogradit dhe Prishtinës të arrijnë “një marrëveshje gjithëpërfshirëse, ligjërisht të detyrueshme për normalizimin e marrëdhënieve pa vonesa të mëtejshme”.

“Në Mal të Zi duhet të arrihet konsensus”

Duke deklaruar se përgjegjësia kryesore për Malin e Zi është forcimi i shtetit të së drejtës, Varhelyi tha se Mali i Zi duhet të fokusohet në kapitujt 23 dhe 24, të cilët kanë të bëjnë me lirinë e medias dhe depolitizimin e institucioneve.

Varhelyi theksoi se duhet të ketë një administratë funksionale për të arritur konsensus mes të gjithë aktorëve politikë dhe për të zbatuar reformat.

Duke thënë se paqëndrueshmëria politike në Mal të Zi dhe mosmarrëveshjet brenda qeverisë ndikojnë negativisht në institucionet e vendit, Varhelyi theksoi se proceset e vendimmarrjes janë zgjatur për këtë arsye.

Related posts

Fushë Kosovë, arrestohen dy persona që dyshohet se theren për vdekje një 41-vjeçar

rezart morina

Disa lagje në kryeqytet pa furnizim me ujë, shkak punimet në rrjet

admin

Zbulimi moldav: Rusia mund ta sulmojë Moldavinë

admin