RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Koreja e Veriut lëshon dy raketa detare

koreja-e-veriut-leshon-dy-raketa-detare

Koreja e Veriut ka lëshuar dy raketa detare në det mëngjesin e së mërkurës, sipas zyrtarëve të Koresë së Jugut, në testin e parë të armëve të Phenianit që nga fillimi i muajit të kaluar.

“Mëngjesin e sotëm, ne kemi zbuluar dy raketa lundruese të lëshuara nga Koreja e Veriut në Detin Perëndimor nga Onço, në provincën e Pionganit Jugor”, tha një zyrtar i Ministrisë së Mbrojtjes për AFP-në.

Lëshimi i këtyre raketave vjen teksa Koreja e Jugut dhe Shtetet e Bashkuara nisën përgatitjet për stërvitjet e përbashkëta ushtarake që do të mbajnë nga 22 gushti deri më 1 shtator.

Koreja e Veriut ka pritur me zemërim njoftimin për këto stërvitje, pasi i konsideron si stërvitje për pushtim.

Herën e fundit që Koreja e Veriut kreu testime të armatimeve ishte më 10 korrik, kur testoi raketahedhës të shumëfishtë.

Related posts

Lukashenko njofton se do kandidojë sërish për president

admin6

Tempulli hindu indian do të hapet në vendin e vjetër të xhamisë, duke përmbushur premtimin zgjedhor të Modit

rezart morina

Disa të vrarë nga të shtënat me armë në Cetinjë në Malin e Zi

admin