RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Krasniqi takohet me Escobar: Fuqizimi i raporteve strategjike me SHBA-të është i padiskutueshëm dhe i pandryshueshëm

krasniqi-takohet-me-escobar:-fuqizimi-i-raporteve-strategjike-me-shba-te-eshte-i-padiskutueshem-dhe-i-pandryshueshem

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi në kuadër të vizitës së tij zyrtare në SHBA, ka takuar Zëvendësndihmësin e Sekretarit të Shtetit, njëherit të Dërguarin e Posaçëm të SHBA-ve për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar.

Kreu i PDK-së, përmes një postimi në Facebook ka njoftuar se me emisarin Escobar kanë diskutuar për zhvillimet aktuale politike në Kosovë dhe rajon, ku Krasniqi është shprehur se marrëveshja finale me Serbinë duhet të përfshijë njohjen reciproke.

“Z. Escobar i shpreha edhe një herë qëndrimin e vazhdueshëm të PDK-së në lidhje me procesin e dialogut me Serbinë dhe nevojën e arritjes së një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse, ligjërisht dhe ndërkombëtarisht të obligueshme, që përfshinë njohjen reciproke. Për Kosovën, rreshtimi dhe koordinimi me SHBA-të është i pa alternativë në rrugën e integrimit dhe forcimit të shtetit tonë. Fuqizimi i raporteve bilaterale dhe strategjike ndërmjet Kosovës dhe SHBA-ve është i padiskutueshëm dhe i pandryshueshëm”, ka thënë Krasniqi.

Related posts

Gjendja në vendkalimet kufitare – pritje të gjata te Dheu i Bardhë, Merdar dhe Muçibabë

admin

Shqetësuese ikja e infermierëve nga Kosova – migrimi vështirë mund të ndalet

admin

Raport: Afrika ka nevojë për 257 miliardë dollarë në vit për më shumë prodhim në bujqësi

admin