RTV AHIRETI
Shëndetësi

Qumështi i gjirit po rrit shëndetin e zorrëve tek të rriturit, thotë studimi

qumeshti-i-gjirit-po-rrit-shendetin-e-zorreve-tek-te-rriturit,-thote-studimi

Një numër i kompanive bioteknike dhe ushqimesh në SHBA, janë duke investuar shumë në prodhimin e qumshtit sintetik të njeriut.

E gjitha kjo me qëllim të marketingut të tij tek të rriturit.

Trendi që do të bëhet së shpejti po nxitet nga një studim që tregon se oligosakaridet në qumështin e njeriut (HMO), pjesë e qumështin e gjirit, nxit bakteret e mira në zorrë.

Shtesat që përmbajnë oligosakaride specifike të qumështit të njeriut nga qumështi i gjirit mund të modifikojnë selektivisht mikrobiomin e zorrëve në të rriturit e shëndetshëm, thotë studimi i ri që gjithashtu mbështet sigurinë dhe tolerancën e përbërësve.

Studiuesit analizuan 100 të rritur të moshës 26 vjeç.

E gjithë kjo rezultoi se shtesat e oligosakarideve nuk i shpërbënë dhe qëndruan të sigurta e të pandashme, në organizmin e njeriut.

Related posts

Llojet e rralla të dhimbjes së kokës dhe arsyet shëndetësore pse ndodhin ato

rezart morina

Cila është lidhja mes produkteve shtazore dhe sëmundjeve kronike?

admin

Dita Botërore e Zemrës/ Mjekët: Sëmundjet kardiovaskulare shkaktojnë gjysmat e vdekjeve në Shqipëri

admin