RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kremlini: Një marrëveshje gruri pa Rusinë është e rrezikshme

kremlini:-nje-marreveshje-gruri-pa-rusine-eshte-e-rrezikshme

Pas vendimit shumë të kritikuar të Rusisë për të mos rinovuar një marrëveshje ndërkombëtare që mundëson eksportin e grurit nga Ukraina, Kremlini ka paralajmëruar shtetet e tjera pjesëmarrëse që të mos përpiqen të zbatojnë vetë marrëveshjen.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha sot se çdo përpjekje për të vazhduar marrëveshjen e grurit pa pjesëmarrjen e Rusisë do të çojë në rreziqe sepse korridori i grurit është afër zonës së luftimit në Ukrainë.

Lufta në Ukrainë që nga shkurti i vitit 2022 e bëri pothuajse të pamundur eksportin e grurit nga rajoni nëpërmjet Detit të Zi, derisa marrëveshja e ndërmjetësuar nga OKB-ja në korrik të vitit të kaluar e bëri të sigurt për ta bërë këtë.
Marrëveshja skadoi të hënën.

“Aty shfaqen rreziqe të caktuara pa garancitë përkatëse të sigurisë. Prandaj, nëse diçka zyrtarizohet pa Rusinë, këto rreziqe duhet të adresohen. Nuk mund të themi në lidhje me këtë deri në çfarë mase dhe cilat vende janë të gatshme të marrin përsipër rreziqe të tilla”, tha Peskov.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka bërë thirrje që eksportet e ushqimeve të vazhdojnë edhe pa miratimin rus. /atsh

Related posts

Prishet koalicioni PDK – LDK në Prishtinë

admin6

Rusia ndërpret furnizimin me gaz në Evropë përmes Nord Stream 1

admin

Ekipet nga Kosova të përkushtuara të bëjnë të pamundurën në Hatay

admin