RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kryeministri i Pakistanit bën thirrje për t’i luftuar ndryshimet klimatike

kryeministri-i-pakistanit-ben-thirrje-per-t’i-luftuar-ndryshimet-klimatike

Kryeministri pakistanez, Shahbaz Sharif, i ka thënë një diplomati amerikan në Islamabad se bota duhet të intensifikojë luftën e saj kundër ndryshimeve klimatike.

Këtë apel ai e ka bërë në kohën kur vendi i tij po përballet me përmbytje, të cilat kanë përfshirë një të tretën e Pakistanit.

Zyra e Sharifit tha se këtë apel ai ia bëri Derek Chollet, zyrtar i Departamentit amerikan të Shtetit.

Shtetet e Bashkuara u janë bashkuar përpjekjeve ndërkombëtare për të ndihmuar Pakistatin nga përmbytjet.

Vërshimet në Pakistan kanë mbuluar me ujë pothuajse një të tretën e këtij shteti, teksa numri i viktimave ka arritur në 1.343. Nga vërshimet janë prekur 33 milionë njerëz nga popullsia prej 220 milionë banorësh.

Për këtë fatkeqësi faji i është hedhur ndryshimeve klimatike, teksa qindra mijëra persona kanë mbetur pa shtëpi dhe autoritetet pakistaneze kanë vlerësuar se dëmet e shkaktuara nga vërshimet arrijnë në vlerën e të paktën 10 miliardë dollarësh. /rel

Related posts

Kërkesë e re për ekstradimin e Gruevskit, Ismailoviqit dhe Demirit

admin

Bundestagu ndryshon ligjin: Ata që kanë jetuar 5 vjet në Gjermani mund të marrin leje qëndrim të përhershëm

admin

Sekretari Sadriu priti në takim delegacionin e lartë të Dijanetit të Turqisë

admin6