RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Kryhet edhe hapi i fundit për viza, vendimi del në gazetën zyrtare të BE-së

kryhet-edhe-hapi-i-fundit-per-viza,-vendimi-del-ne-gazeten-zyrtare-te-be-se

Është publikuar në gazetën zyrtare të BE-së Rregullorja 2023/850 e cila mundëson liberalizimin e vizave për Kosovën.

Lajmin e ka bërë të ditur, drejtori i Institutit EPIK, Demush Shasha.

Në një shkrim në Facebook, ai ka thënë se sipas nenit 2 të Rregullores ajo hyn në fuqi me 15 maj 2023, transmeton IndeksOnline.

“Kjo do të lejoj mjaftueshëm kohë institucioneve të Kosovës të ndërmarrin fushatat e nevojshme të informimit për të drejtat dhe obligimet e qytetarëve që burojnë nga lëvizja e lirë në Zonën Shengen, por edhe do jap mjaftueshëm kohë autoriteteve kufitare të vendeve të BE-së të përgatiten për lëvizjen e lirë të qytetarëve të Kosovës nga 1 janar 2024”, ka shkruar ndër të tjera ai.

Related posts

SHBA do t’i shesë sistem kundërtank Tajvanit të kërcënuar nga Kina – VIDEO

admin

OKB: Kriza ushqimore do ta destabilizojë edhe më shumë Lindjen e Mesme

admin

Ukraina godet caqet ruse në Kherson

admin