RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Kuleba: Afrika është e interesuar të blejë armë ukrainase

kuleba:-afrika-eshte-e-interesuar-te-bleje-arme-ukrainase

“Afrika është e interesuar të blejë armë ukrainase dhe t’i prodhojë ato në territorin e saj”.

Kështu është shprehur, Dmytro Kuleba, ministri i punëve të Jashtme të Ukrainës, shkruan Sky News.

Kuleba e bëri vërejtjen gjatë një paneli diskutimi në një konferencë ndërkombëtare të industrisë së mbrojtjes të organizuar nga Ukraina.

“Afrika ishte një nga tregjet më të mëdha për shitjen e produkteve ushtarake ukrainase përpara fillimit të një lufte në shkallë të gjerë,” tha ai.

Sot Afrika pret kthimin e kompanive ukrainase në këtë treg për shitjen e armëve, sipas Kulebës. /abcnews

Related posts

Për 10 vjet janë paguar mbi 130 milionë euro nga qytetarët për rrymën e konsumuar në veri të Kosovës, kërkohet zbatimi i Marrëveshjes për Energjinë

admin

Kosova e feston Ditën e Evropës, por rruga e saj drejt BE-së është e gjatë dhe shumë sfiduese

rezart morina

“Marrëdhënia ndërmjet Kanadasë dhe Shqipërisë është e fortë dhe mbështetet te partneriteti”

admin