RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ligjvënësit turq vonojnë votimin për anëtarësimin e Suedisë në NATO

ligjvenesit-turq-vonojne-votimin-per-anetaresimin-e-suedise-ne-nato

Aleatët e Turqisë në NATO kishin shpresuar për një miratim të shpejtë të anëtarësimit të Suedisë në NATO, por këto shpresa u shuan kur u zbulua se votimi nuk ishte në axhendën parlamentare. Presidenti Erdogan i Turqisë e ka lidhur miratimin e Turqisë për anëtarësimin e Suedisë në NATO me miratimin e Uashingtonit për shitjen e avionëve luftarakë amerikanë F-16 në Turqi. Megjithatë, disa ligjvënës amerikanë e kundërshtojnë shitjen për shkak të shqetësimeve rreth kërcënimeve turke ndaj Greqisë.

Erdogan, i cili fillimisht mbështeti anëtarësimin e Suedisë në NATO, tani nuk mund të garantojë një votë pro nga deputetët turq. Situata është bërë një çështje komplekse me shqetësimet për shitjen e F-16 dhe pasojat e mundshme në qëndrimin e NATO-s ndaj Suedisë, mes kërcënimeve të vazhdueshme ruse. Opsionet e presidentit amerikan Joe Biden janë të kufizuara për shkak të “lidhjeve të ngushta” të Erdoganit me udhëheqësin rus Vladimir Putin.

Çështja nxjerr në pah një problem më të gjerë në marrëdhëniet SHBA-Turqi, pasi Biden ka kontakte të kufizuara me Erdoganin, duke e bërë sfiduese zgjidhjen e çështjeve dypalëshe. Vëzhguesit pyesin se për sa kohë SHBA mund të shmangë angazhimin me Turqinë dhe udhëheqësin e saj, duke pasur parasysh rëndësinë strategjike të Turqisë. Megjithatë, mundësia e një takimi të nivelit të lartë SHBA-Turqi mbetet e pamundur për sa kohë që Erdogan “pengon” zgjerimin e NATO-s. /mesazhi

Related posts

SHBA, rreth 40 mijë të pastrehë në Los Angeles do të vendosen nëpër hotele

admin

26 viktima nga rrëshqitja e dheut në Indi, mbi 80 të zhdukur

rezart morina

Hovenier: Kosova ka bërë hapa të mëdhenj gjatë 15 viteve të fundit

rezart morina