RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Kurti: Është e papranueshme kur çlirimtarin na e gjykojnë më rëndë se agresorin gjenocidal!

kurti:-eshte-e-papranueshme-kur-clirimtarin-na-e-gjykojne-me-rende-se-agresorin-gjenocidal!

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se masakruesi i familjes Bogujevci, Duriqi dhe Llugaliu, Sasha Cvetjani, ishte dënuar me 20 vite burgim, e që ishte liruar më 2018, për “sjellje të mirë”.

Kurti, përmes një statusi në facebook, tha se ka mijëra serbë që nuk janë dënuar e as gjykuar për mizoritë që kanë bërë në Ballkan.

“Vetëm 26 serbë janë dënuar për mbi 12.000 të vrarë dhe mbi 20.000 të dhunuar seksualisht në Kosovë. I bie që secili prej të dënuarve serbë mesatarisht të ketë vrarë mbi 462 shqiptarë dhe të ketë dhunuar 770 syresh” shkroi kryeministri,

Ai shtoi se është e padrejtë dhe e papranueshme që çlirimarin tonë e gjykojnë më rëndë sesa agresorin gjenocidal.

Ky është postimi i plotë i Kurtit:

Masakruesi i familjes Bogujevci, Duriqi e Llugaliu, i cili vrau 16 civilë shqiptarë të papërfshirë në luftë, anëtari i njësitit famkeq që mori pjesë edhe në Masakrën e Srebrenicës ‘’Shkorpjonët’’, Sasha Cvjetani, u pat dënuar me vetëm 20 vite. Ai madje ishte liruar në vitin 2018, 3 vite e gjysmë para përfundimit të dënimit për siç thuhej “sjellje të mirë’’, edhe pse ka vrarë fëmijë që kanë qenë duke fjetur. Sasha Cvjetani ka qenë pjesë e rezervistëve të Serbisë, që u angazhuan për gjenocid në Kroaci, Bosnjë dhe Kosovë. Ndërkohë vetëm dje e kuptuam që ai para ca ditësh është arrestuar në Athinë të Greqisë si pjesë e një karteli të drogës.

Ndërkohë ka mijëra vrasës nga Serbia që kurrë nuk janë dënuar e as gjykuar për mizoritë që i kanë bërë në Ballkan. Vetëm 26 serbë janë dënuar për mbi 12.000 të vrarë dhe mbi 20.000 të dhunuar seksualisht në Kosovë. I bie që secili prej të dënuarve serbë mesatarisht të ketë vrarë mbi 462 shqiptarë dhe të ketë dhunuar 770 syresh.

E megjithatë ata kanë marrë dënime shumë më të lehta se ai që iu dha sot Salih Mustafës, i cili ka luftuar jo për të pushtuar ndonjë vend tjetër, por për të çliruar vendin e vet.

Ky verdikt është indinjues. Cili është mesazhi që i jep ky verdikt ukrainasve që sot luftojnë kundër agresorit?

Mbetem me shpresën se institucionet e pavarura të drejtësisë do ta kuptojnë padrejtësinë dhe do të reflektojnë në shkallët e tjera të gjykimit.

Lufta e çdo populli kundër pushtuesve e okupatorëve është e drejtë universale. Është e papranueshme kur çlirimtarin na e gjykojnë më rëndë se agresorin gjenocidal. Sot e gjithmonë jemi solidarë me luftëtarët dhe me UÇK-në tonë.

Related posts

Ankesa e Spanjës përjashton Kosovën nga Organi i Rregullatorëve Evropianë të Komunikimeve Elektronike

admin

Gazprom planifikon të mbyllë një tjetër turbinë tubacioni në Gjermani

admin

Përfaqësuesja e lartë e OKB-së thirrje vendeve anëtare për sigurimin e paqes në Ukrainë

admin