RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Kurti flet me zëvendësasistentin e Stoltenbergut për situatën e sigurisë në vend

kurti-flet-me-zevendesasistentin-e-stoltenbergut-per-situaten-e-sigurise-ne-vend

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pritur në takim të martën zëvendësasistentin për çështjet politike dhe politika të sigurisë të Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Javier Colomina, me të cilin kanë diskutuar për mbështetjen e NATO-s për Kosovën dhe kontributin në ruajtjen e paqes dhe sigurisë në Ballkanin Perëndimor.

Në njoftimin e lëshuar nga Zyra e Kryeministrit, thuhet se Kurti e ka njoftuar Colominan për situatën e sigurisë në vend, për synimet e institucioneve të vendit për anëtarësim në Bashkimin Evropian dhe NATO si dhe vendosmërinë e Qeverisë së Kosovës për të luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar në tërë territorin e Kosovës.

“Kryeministri Kurti gjithashtu theksoi përkushtimin e qeverisë për zhvillimin e kapaciteteve të mbrojtjes dhe sigurisë si dhe vullnetin për të kontribuar për paqen dhe sigurinë në botë, krahë NATO-s dhe partnerëve. Në takimin me z. Colomina dhe ekipin e tij, kryeministri Albin Kurti u shoqërua nga Koloneli i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Ejup Maqedonci”, thuhet më tej në njoftim.

Related posts

Arrestohen dy zyrtarë në Obiliq – falsifikuan dokumentet zyrtare, duke krijuar identitet të rrem

rezart morina

MASHTI planifikon t’u ndajë mjete prindërve të nxënësve për blerjen e librave

rezart morina

Nëna e djalit palestinez të liruar nga burgu izraelit: Djali im u rrit në burg, larg syve të mi

rezart morina