RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Kurti: Grupet fashiste që përshkallëzuan situatën në veri janë në listat e pagave në Serbi

kurti:-grupet-fashiste-qe-pershkallezuan-situaten-ne-veri-jane-ne-listat-e-pagave-ne-serbi

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti ka zhvilluar një bisedë telefonike me ministrin e Jashtëm të Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheikh Abdullah bin Zayed Al Nahyan, ku e ka njoftuar për situatën në veri të Kosovës.

Përmes një komunikate për media, bëhet e ditur se Kurti e ka njoftuar atë për procesin zgjedhor që solli deri te zgjedhja e katër kryetarëve të ri, bojkotin e zgjedhjeve nga serbët e Kosovës me kërkesë dhe presion të Serbisë dhe pranimin e këtij procesi e rezultati zgjedhor nga komuniteti ndërkombëtar.

“Tha se përshkallëzimi erdhi si rezultat i pengimit me forcë të hyrjes në vendet e tyre të punës të kryetarëve të ri dhe dhuna nga grupe fashiste që janë në listën e pagave të Serbisë dhe të kompanive private të personave të sanksionuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Britania e Madhe”, ka thënë ai.

Sipas njoftimit ai ka shtuar se hapi i parë për de-përshkallëzim është përfundimi i menjëhershëm i dhunës ndaj institucioneve të sigurisë, arrestimi i atyre që shkaktuan dhunë dhe zbatimi i Marrëveshjes Bazike deri në zgjedhje të reja.

Related posts

​Kryeqyteti miraton vendimin për faljen e tatimit në pronë në vlerë 75 euro

admin6

Erdoğan: Turqia ka mposhtur të gjitha pengesat për të luftuar terrorizmin

admin

Çmimet e derivateve për 24 orët e ardhshme

admin