RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Kurti priti në takim Nënsekretarin e Përgjithshëm për Operacionet e Paqes të Kombeve të Bashkuara

kurti-priti-ne-takim-nensekretarin-e-pergjithshem-per-operacionet-e-paqes-te-kombeve-te-bashkuara

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është takuar pasditen e sotme me Nënsekretarin e Përgjithshëm për Operacionet e Paqes të Kombeve të Bashkuara, Jean-Pierre Lacroix.

Kjo ishte vizita e parë e Lacroix në vend. Në njoftimine Qeverisë thuhet se Kurti e informoi Lacroix për arritjet e fundit në vend dhe shprehu mirënjohjen e tij për bashkëpunimin dhe mbështetjen e agjencive të OKB-së në Kosovë.

“Ai po ashtu foli për mënyrat se si Kosova po punon për përmbushjen e Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm të OKB-së. Lidhur me këtë, z. Lacroix përgëzoi Kosovën për përpjekjet e fundit për të përmirësuar gjendjen e të drejtave të njeriut, sundimit të ligjit dhe të drejtave gjinore në vend, duke thënë se rezultatet janë të dukshme. Lacroix tha se Kosova vazhdon ta ketë mbështetjen e plotë të OKB-së për të zhvilluar më tej këto synime demokratike”, thuhet në njoftim.

Related posts

Turqia: Nuk ka anëtarësim të Suedisë në NATO pa i dorëzuar terroristët kurdë

admin

Operacioni evropian kundër krimit kibernetik, vihen në pranga katër persona

admin

Serbia e dënon me dhjetë ditë burgim zyrtarin komunal nga Leposaviqi

admin