RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmetTurqi

Kush është Ozkan Ulutas, komandanti i ri i KFOR-it në Kosovë?

kush-eshte-ozkan-ulutas,-komandanti-i-ri-i-kfor-it-ne-kosove?

Nga sot zyrtarisht trupat e NATO-s në Kosovë do të udhëhiqen nga gjenerali turk, Ozkan Ulutas.

Por, kush është gjenerali Ulutas, nga vjen dhe cila është karriera e tij e deri tanishme?

Lexoni më poshtë historikun e komandantit të ri të KFOR-it, Ozkan Ulutas, e cila i është shpërndarë sot mediave pas ceremonisë së mbajtur në kampin “Film City”, në Prishtinë:

“Gjeneralmajor Ozkan Ulutas ka lindur në vitin 1967 në Salihli të Manisës. Ka mbaruar shkollën e mesme ushtarake Kuleli në vitin 1985 dhe Akademinë Ushtarake Turke në vitin 1989.

Në karrierën e tij ushtarake ka mbajtur poste të ndryshme të rëndësishme si komandant, shef shtabi, oficer shtabi dhe drejtues në shtabe dhe institucione të ndryshme.

Gjeneralmajor ULUTAS u diplomua në Akademinë Ushtarake të Ushtrisë në vitin 2002 dhe në Akademinë e Forcave të Armatosura në vitin 2012. Gjithashtu, në vitin 2011 ai përfundoi një Kurs të Studimeve Strategjike në Republikën Popullore të Kinës. Ai është duke kryer studimet e doktoraturës në Departamentin e Historisë në Universitetin Ataturk si kandidat për doktoraturë.

Gjeneralmajor Ulutas shërbeu si vëzhgues ushtarak i OKB-së për misionin UNIKOM në kufirin Kuvajt-Irak nga viti 1999 deri në vitin 2000.

Ai gjithashtu punoi me NATO-n, duke përfshirë Komandën e Forcave të Përbashkëta (JFCNP) në Napoli, Itali nga 2005 deri në 2008, dhe Komandën Aleate të NATO-s Transformimi në Norfolk, SHBA nga 2015 në 2017.

Ai u promovua në gradën e Gjeneral Brigade në 2017 dhe shërbeu si Shef i Shtabit të Trupave të Shpejtë të Dislokueshme të NATO-s (NRDC-Turkiye) në Stamboll nga 2017 deri në 2021.

Së fundmi ai ishte shef i Departamentit të Strategjisë së Shtabit të Përgjithshëm Turk nga 2021 deri në 2023 dhe u promovua në gradën Gjeneral Major në 2023.

Gjeneralmajor Ulutas është i martuar dhe ka dy fëmijë. Ai flet anglisht”.

Ndryshe, gjenerali italian, Angelo Michele Ristucca, sot ia ka dorëzuar komandën e KFOR-it gjeneralit turk, në një ceremoni të mbajtur në kampin “Film City” në Prishtinë.

Mandati i komandantit të ri turk të KFOR-it do të jetë njëvjeçar.

Related posts

Shefi i OBSH-së: Përgjigja e Izraelit duket gjithnjë e më shumë e pajustifikueshme

rezart morina

Gjashtë të lënduar në një aksident në Vushtrri

rezart morina

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, ka përgëzuar ratifikimin e marrëveshjeve të procesit të Berlinit

admin