RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Lajçak dhe Bislimi bien dakord për hapat e parë drejt depërshkallëzimit të situatës në veri

lajcak-dhe-bislimi-bien-dakord-per-hapat-e-pare-drejt-depershkallezimit-te-situates-ne-veri

I dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka zhvilluar të hënën një takim në Bratisllavë me zv/kryeministrin e Kosovës, Besnik Bislimi.

Lajçak përmes një postimi në Twitter ka njoftuar se me Bislimin kanë rënë dakord për hapat e parë drejt de-përshkallëzimit të situatës në veri dhe zbatimit të marrëveshjeve të arritura në dialog.

“Sot në Bratislavë zhvillova diskutime intensive dypalëshe me zëvendëskryeministrin Besnik Bislimi për de-përshkallëzimin e situatës në veri të Kosovës, në përputhje me deklaratën e 27 vendeve të BE-së të 3 qershorit dhe rrugën përpara në zbatimin e të gjitha Marrëveshjeve të Dialogut. Ne ramë dakord për hapat e parë drejt këtij qëllimi”, ka shkruar Lajçak.

Related posts

Regjimi i Assadit pretendon se Izraeli kreu sulm ajror në Damask

rezart morina

Reshje të rralla bore në pjesë të Afrikës së Jugut

admin

Turqia e shqetësuar nga pezullimi i arsimit universitar për femrat në Afganistan

admin