RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Lajçak: Situata në Ballkanin Perëndimor është shumë më e keqe se pesë vite më parë

lajcak:-situata-ne-ballkanin-perendimor-eshte-shume-me-e-keqe-se-pese-vite-me-pare

Përfaqësuesi special i BE-së për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, tha sot se situata në Mal të Zi dhe në rajon është “shumë më e keqe” se pesë vjet më parë.

Në forumin 2BS, dhe shkak për këtë situatë është bërë rënia e përkushtimit ndaj vlerave europiane.

Lajçak vlerësoi se edhe bashkëpunimi rajonal është më i keq se 5 vite më parë, duke shtuar se të gjithë treguesit tregojnë se nuk ka pasur vendosmëri dhe përkushtim për reformat, të cilat do e afronin këtë vend drejt BE-së, raporton Euronews Serbia.

“Edhe unë mbaj përgjegjësi. Nuk bëhet fjalë për faj, po e them të qartë, ky është vetëm një vëzhgim”, tha Lajçak.

“Rajoni nuk është në një gjendje të mirë dhe BE-ja dëshiron të tregojë se ne jemi seriozë dhe duam të tregojmë një shembull pozitiv të Ballkanit Perëndimor. Këshilla ime e sinqertë për rajonin, është që të fokusohet te përmbushja e detyrave që kërkon BE-ja”, shtoi Lajçak.

Gjithashtu, ai theksoi se anëtarësimi në BE nuk është dhuratë.

“Duhet të ndërtoni standarde evropiane në vendet, por edhe të zgjidhni çështjet dypalëshe”, tha përfaqësuesi special i BE-së për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak.

Related posts

Propozimi i Biden: Një shqiptar ambasador i SHBA-së në Mal të Zi

admin

Presidenti gjerman: Askush nuk mund të premtojë se RMV do të hyjë në BE në vitin 2030 – VIDEO

admin

Zjarret dalin jashtë kontrollit në perëndim të Kanadasë

rezart morina