RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Lajçak viziton Beogradin

lajcak-viziton-beogradin

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq sot do të takohet me të dërguarin special të Bashkimit Evropian për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Miroslav Lajçak.

Siç është paralajmëruar, takimi Vuçiq-Lajçak është caktuar për në ora 11:00, në Presidencën e Serbisë dhe tema kryesore pritet të jetë gjendja aktuale në Kosovë dhe hapat drejt deeskalimit të krizës në veri.

Lajçak gjatë ditës së djeshme ka qëndruar në Prishtinën, ku ka zhvilluar takime me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani.

Kjo është vizita e parë e të dërguarit special në Prishtinë dhe Beograd që kur Komisioni Evropian vendosi masa ndëshkuese ndaj Kosovës për mosndërmarrjen e hapave për deeskalim në terren.

Related posts

Ambasadorët e QUINT-it i shkojnë në zyre Kurtit

rezart morina

Çavuşoğlu: Turqia ka ofruar hapjen e 2 pikave kufitare me Sirinë për dërgimin e ndihmave për tërmetet

rezart morina

KMDLNj: Përgjegjësia para ligjit e njëjtë për të gjithë, jo përgjegjësi selektive

rezart morina