RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Universiteti i Harvardit përballet me padi, akuzohet për favorizimin e studentëve të bardhë

universiteti-i-harvardit-perballet-me-padi,-akuzohet-per-favorizimin-e-studenteve-te-bardhe

Grupet e avokimit kanë ngritur një padi kundër Universitetit të Harvardit, duke e akuzuar atë për praktika diskriminuese të dhënies së trajtimit preferencial në procesin e pranimit për aplikantët me lidhje familje me donatorë të pasur, transmeton Anadolu.

Padia, e paraqitur nga grupi i avokatëve për të drejtat civile në emër të projektit ‘Chica’, Zhvillimi i Komunitetit Afrikan të Anglisë së Re dhe Rrjeti Latino i Bostonit të Madh, pretendon se pothuajse 70 për qind e aplikantëve të lidhur me donatorët janë të bardhë.

“Si rezultat dëmtohen aplikantët e kualifikuar dhe shumë të merituar me ngjyrë, pasi vendet e pranimit u jepen aplikantëve me shumicë dërrmuese të bardhe që përfitojnë nga trashëgimia e Harvardit dhe preferencat e donatorëv”, thanë avokatët për të drejtat civile.

Sipas tyre, ky trajtim preferencial nuk ka të bëjë fare me meritat e një aplikanti.

“Përkundrazi, është një përfitim i padrejtë dhe i pa fituar që jepet vetëm në bazë të familjes në të cilin ka lindur aplikanti. Ky zakon, model dhe praktikë është përjashtues dhe diskriminues. Ajo dëmton rëndë aplikantët me ngjyrë”, theksuan avokatët.

Padia vjen pasi Gjykata Supreme përmbysi pranimet në kolegj me bazë garash javën e kaluar.

Për vendimin e shumicës konservatore, kryegjykatësi John Roberts tha se universitetet kanë “ardhur në përfundimin, gabimisht, se guri i provës së identitetit të një individi nuk janë sfidat e fituara, aftësitë e ndërtuara ose mësimet e nxjerra, por ngjyra e lëkurës së tyre”.

“Historia jonë kushtetuese nuk e toleron këtë zgjedhje”, tha Roberts.

Related posts

Fillon viti i ri Hixhri

rezart morina

Osmani takon presidentin e Emirateve, flasin për thellimin e bashkëpunimit

admin

SHBA nuk do të vendosë kushte për ndihmën ushtarake për Izraelin

rezart morina