RTV AHIRETI
Kuzhinë

Lakror në saç me qepë e domate

lakror-ne-sac-me-qepe-e-domate

Vizitoni Gatime Shqiptare per receta gatimi nga Kuzhina Shqiptare

Perberesit:

  • 800 gr miell
  • 2-3 lugë vaj ulliri
  • Gjalpë
  • Kripë
  • 400 ml ujë
  • 1 kg domate (të prera në kubikë)
  • 2 kokrra qepë

Pergatitja:

Grijmë qepën dhe e skuqim në vaj deri sa të zbutet.

Shtojmë domaten dhe e gatuajmë për rreth 30 minuta në zjarr të ulët. Gjatë gatimit mund të jetë nevoja të shtojmë pak ujë.

Bejmë petat: Zëmë brumin me ujë të vakët dhe pak kripë. E punojmë mirë, e lëmë të rrijë pak dhe e ndajmë në dy copa.

Hapim petën dhe e shtrojmë në një tepsi të lyer me vaj. Hedhim mbi të mbushjen dhe e mbulojmë me petën tjetër. E spërkasim me pak gjalpë.

Mbulojmë saçin me prush dhe e vëmë mbi zjarr që të nxehet mirë.

Vëmë saçin mbi tepsinë e lakrorit dhe e lëmë për rreth 1 minutë. Heqim saçin, e vëmë tepsinë mbi zjarr dhe e mbulojmë përsëri me saç.

E pjekim për rreth 10 minuta duke e zbuluar dhe kontrolluar disa herë gjatë pjekjes. Në gjysmë të pjekjes e mbulojmë lakrorin me letër alumini që të rrijë më mirë peta.

Ky postim eshte marre nga Gatime Shqiptare.

Related posts

Qofte e madhe e mbushur

rezart morina

Mënyra e shëndetshme për përgatitjen e vezëve, ruan lëndët ushqyese dhe ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës

admin

Uji Nabeez: Pihet gjatë Ramazanit – ideal për agjërim

admin6