RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Lavrov më 6-7 prill zhvillon vizitë zyrtare në Turqi

lavrov-me-6-7-prill-zhvillon-vizite-zyrtare-ne-turqi

Zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova njoftoi se ministri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov do të zhvillojë vizitë zyrtare në Turqi më 6-7 prill, transmeton Anadolu.

Zakharova tha se Lavrov do të zhvillojë vizitë në Turqi më 6-7 prill me ftesë të ministrit të Jashtëm turk, Mevlüt Çavuşoğlu. “Gjatë takimeve është planifikuar të diskutohen një sërë çështjesh, kryesisht për pritshmëritë dhe situatën e bashkëpunimit dypalësh në fushat me interes reciprok, përfshirë tregtinë, energjinë dhe turizmin”, tha ajo.

“Në takim do të diskutohen çështjet aktuale ndërkombëtare”, theksoi Zakharova e cila shtoi se krahas çështjeve të Ukrainës, Sirisë dhe Karabakut do të zhvillohen bisedime edhe lidhur me Azinë e Mesme dhe Afganistanin.

Më tej ajo shtoi se vazhdojnë punimet që gjatë takimeve dypalëshe të Lavrovit dhe Çavuşoğlut, të realizohen kontakte dypalëshe në nivele të ndryshme.

Related posts

Qeveria prezanton masën 1.2, ka të bëjë me lëndët djegëse për ngrohje

rezart morina

Numri i të vdekurve nga tërmeti në Marok rritet në afro 2.500

admin

“Spitali Rajonal Memorial në Fier do të vazhdojë t’i shërbejë gjithë Shqipërisë”

admin