RTV AHIRETI
Shëndetësi

Lëngu i domates plot përfitime shëndetësore

lengu-i-domates-plot-perfitime-shendetesore

Lëngu i domateve është shumë i dobishëm për organizmin. Ai përmban acide që duhen për procese të nevojshme metabolike.

Fatkeqësisht, ne zakonisht e konsumomë atë nga shishe të gatshme të blera në supermarket.

Shumica prej nesh nuk dinë se kur domatet konservohen dhe zihen më tepër acidet organike, ato bëhen inorganike dhe të dëmshme për trupin tonë.

Lëngu i freskët i domates përmban shumë sodium, kalium, kalcium, magnez, vitamina A dhe të tjerë elementë të nevojshëm.

Ekspertët thonë se domatet përmbajnë veti ushqyesve thelbësore që ndihmojnë në rigjenerimin e muskujve dhe uljen e presionit të gjakut.

Domatet gjithashtu përmbajnë likopene, e cila ndihmon për të luftuar sëmundjet e zemrës dhe kancerin, duke zvogëluar mundësinë e sulmit në zemër dhe kancerit të prostatës.

Related posts

Gjashtë arsye përse çdo ditë duhet të pini një gotë qumësht me pak mjaltë

admin

Vepron më shpejt se ilaçet, si të bëni në shtëpi shurupin e thjeshtë që ju duhet patjetër në këto kohë virozash

admin

Simptoma për të cilën rrallëkush di: Tregues i cili do t’ju bëjë me dije që vuani nga depresioni

rezart morina