RTV AHIRETI
Shëndetësi

Lëngu i panxharit rrit energjinë, rregullon presionin e gjakut dhe mbron nga kanceri

lengu-i-panxharit-rrit-energjine,-rregullon-presionin-e-gjakut-dhe-mbron-nga-kanceri

Mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut

Lëngu i panxharit mund të ndihmojë në uljen e presionit të gjakut. Një analizë e vitit 2022 zbuloi se nitrat nga lëngu i panxharit reduktonte presionin e gjakut tek të rriturit me hipertension. Nitratet janë përbërës në lëngun e panxharit që shndërrohen në oksid nitrik në gjak dhe ndihmojnë në zgjerimin dhe relaksimin e enëve të gjakut.

Mund të përmirësojë qëndrueshmërinë dhe energjinë gjatë stërvitjes

Pirja e lëngut të panxharit mund të rrisë nivelet e nitratit plazmatik dhe të përmirësojë performancën fizike.

Për më tepër, është vërtetuar se konsumimi afatgjatë i këtij lëngu mund të ketë përfitimet e mëposhtme:

* Rritja e performancës në provat kohore

* Rritja e kohës për të arritur rraskapitjen

* Përmirësimi i performancës kardiorespiratore

Mund të përmirësojë fuqinë e muskujve tek njerëzit me dështim të zemrës

Rezultatet nga një studim i vitit 2016 sugjerojnë se konsumimi i 70 ml (një e treta filxhan) lëng panxhari në ditë për një javë mund të përmirësojë tolerancën ndaj ushtrimeve te të rriturit me insuficiencë kardiake. Studiuesit vunë re se qëndrueshmëria e pjesëmarrësve në ushtrimet aerobike u përmirësua me 24%.

Mund t’ju ndihmojë të mbani një peshë të shëndetshme trupore

Lëngu i panxharit të drejtë është i ulët në kalori dhe praktikisht nuk ka yndyrë. Është një opsion i shkëlqyeshëm për smoothie-n tuaj të mëngjesit. Ndërsa filloni ditën tuaj, ajo do t’ju japë lëndë ushqyese dhe energji. Por kini parasysh se është i pasur me sheqerna natyrale.

Mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të kancerit

Panxhari merr ngjyrën e tij të pasur nga betalainat, të cilat janë antioksidantë të tretshëm në ujë. Ai gjithashtu përmban flavonoide të tjera dhe komponime polifenolike nga një burim i besueshëm, të cilat mund të kenë veti antioksiduese dhe anti-inflamatore. Betalains dhe antioksidantë të tjerë mund të ndihmojnë në gjetjen dhe shkatërrimin e radikaleve të lira që ndikojnë negativisht në trup.

Related posts

Përdoret nga të gjitha moshat, arsyet pse duhet të konsumoni qumështin e bletës

admin

A është e dëmshme apo e shëndetshme kafeja për shëndetin?

admin

A do të ketë së shpejti vaksinë kundër kancerit?

admin6