RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Libia planifikon konferencën e donatorëve për të rindërtuar qytetin e shkatërruar nga përmbytjet

libia-planifikon-konferencen-e-donatoreve-per-te-rindertuar-qytetin-e-shkaterruar-nga-permbytjet

Administrata me bazë lindore të Libisë ka thënë se do të presë një konferencë ndërkombëtare muajin e ardhshëm në qytetin port të goditur nga përmbytjet, Derna, për të ndihmuar përpjekjet e rindërtimit.

Përmbytja e përmasave të cunamit shpërtheu dy diga në rrjedhën e sipërme të Derna-s, pasi një stuhi e fortë uragani goditi zonën më 10 shtator, duke shkatërruar lagje të tëra dhe duke përfshirë mijëra njerëz në det.

“Qeveria fton komunitetin ndërkombëtar të marrë pjesë në konferencën e planifikuar për 10 tetor në Derna për të paraqitur projekte moderne dhe të shpejta për rindërtimin e qytetit,” tha administrata në një deklaratë.

Qeveria tha se konferenca po mbahej në “përgjigje ndaj kërkesave të banorëve të qytetit të goditur Derna dhe qyteteve të tjera që pësuan dëme” gjatë përmbytjeve.

E goditur nga përçarjet që nga një kryengritje e mbështetur nga NATO në vitin 2011 që rrëzoi dhe vrau liderin e gjatë Muammar Gaddafi, Libia ka vite që drejtohet nga dy administrata që luftojnë për pushtet. /abcnews

Related posts

Macron: Ambasadori francez do të qëndrojë në Niger pavarësisht ultimatumit të juntës

admin

Gaza: Arrihet armëpushimi në mes të Izraelit dhe Xhihadit Islamik

admin

Presidenti Erdoğan do të bisedojë në telefon me presidentët Putin dhe Zelenskyy

admin