RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ligj i ri në Francë, prindërve mund t’u ndalohet shpërndarja e fotografive të fëmijëve në internet

ligj-i-ri-ne-france,-prinderve-mund-t’u-ndalohet-shperndarja-e-fotografive-te-femijeve-ne-internet

Autoritetet e Francë kanë miratuar një ligj që mund t’ua ndalojë prindërve publikimin e fotografive të fëmijëve të tyre në rrjetet sociale.

Mediat franceze thanë se prindërit do të jenë përgjegjës për imazhet e fëmijëve të tyre, por kjo mund t’ua ndalohet nga autoritetet. Ky ndryshim i ligjit po bëhet me qëllim që fëmijët të mësohen se prindërit e tyre s’kanë kontroll të plotë mbi imazhet e tyre, shkroi “Businesstoday”.

Deputeti francez, Bruno Studer, tha se një 13-vjeçar i ka mesatarisht 1.300 fotografi që qarkullojnë nëpër internet. Këto imazhe, sipas tij, mund të përdorën për pornografi ose bullizëm.

Ligji thotë se sipas moshës dhe nivelit të pjekurisë, fëmijët francezë do të mund të vendosin nëse duan që prindërit t’ua publikojnë fotografitë në mediat sociale. /koha

Related posts

OBSH po heton një sëmundje misterioze në Argjentinë

admin

Zelenskyy: Bota duhet t’i përgjigjet me vendosmëri përpjekjeve ruse për të penguar eksportet e Detit të Zi

admin

Nxënësit në Pejë bojkotojnë mësimin, solidarizohen me nxënësen që u përjashtua për shkak mbulesës

rezart morina