RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Lirimi i policëve të rrëmbyer nga Serbia, Osmani falënderon SHBA-në

lirimi-i-policeve-te-rrembyer-nga-serbia,-osmani-falenderon-shba-ne

Presidentja Vjosa Osmani ka reaguar pas lirimit të tre policëve të rrëmbyer nga Serbia.

Për këtë ajo ka falënderuar Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Osmani, në konferencë për media pas takimit me guvernaatoren e Iowa, Kim Reynolds ka thënë se aleanca e Kosovës me SHBA-të është ekzistenciale.

Lidhur me lirimin e policëve, kryeministri Albin Kurti ka thënë se ky veprim është shkelje e të drejtave të njeriut dhe se Serbia duhet të mbajë përgjegjësi.

“Konfirmojmë se 3 policët e rrëmbyer tashmë janë liruar. Edhe pse jemi të gëzuar që ata kthehen në familjet e tyre, ky kidnapim konsiston në një shkelje të rëndë të të drejtave të njeriut dhe duhet qortuar. Agresioni serb duhet të mbajë përgjegjësi”, ka shkruar Kurti në Twitter.

Rifat Zeka, Beqir Sefi e Mustafë Shemi, ishin arrestuar më 14 qershor nga forcat serbe brenda territorit të Kosovës, ndërsa sot Gjykata në Kralevë mori vendim për lirimin e tyre.

Arrestimi i tre policëve kishte nxitur reagime të shumta në vend, ku ishte kërkuar lirimi i menjëhershëm dhe pa kushte.

Related posts

Marsejë: Nga frika prej krimit qytetarët ngrenë mure mbrojtëse

admin

Niset anija e dytë ukrainase nga skadimi i marrëveshjes së grurit, do të kalojë përgjatë vijës së NATO-s

admin

Vuçiq: Serbia nuk do t’i vendosë sanksione Rusisë për aq sa të mundet

rezart morina